Certyfikat

Firma uczestniczy w Programie Rzetelna Firma nieprzerwanie od 2014 roku.

Kontakt

T.  61 639 09 55

M. 514 911 658

mail sklep@youcon.com.pl

Modrzew Syberyjski Profil Montażowy; Wymiary: 45x43 mm

Dostępność: ZAPYTAJ tel. 514 911 658
Wysyłka w: 3 dni
Cena: 16,50 zł 16.50
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
ilość mb

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 5
Producent: -
Kod produktu: 1744

Opis

Rysunek drewna twardziela modrzewia posiada wyraziste słoje, wyraźną strukturę rysunku pierścieni przyrostu rocznego, które są przerywane okrągłymi sękami. W odcieniach koloru od żółtawo-białego poprzez brązowy aż do ceglastoczerwonego modrzew sprawia żywe, przyjaźnie oddziaływujące wrażenie. Z biegiem czasu to lite drewno modrzewia mocno ciemnieje. Szczególną cechą modrzewia, który rośnie do 40 m, jest wysoka zawartość żywicy, która odpowiedzialna jest za charakterystyczny zapach drewna i po części również za wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych. To trwałe drewno iglaste przeciwstawia się przez lata kaprysom natury. Im bardziej na północ znajduje się obszar wzrostu modrzewia, tym drobniejsze jest drewno, a przez to stabilne w kształcie i wytrzymałe. 

SPĘKANIA, PACZENIA, PRZEBARWIENIA – niepodlegające reklamacji.

Spękania i przebarwienia w drewnie, są normalną właściwością drewna, która jest typowa dla wszystkich gatunków i dlatego nie może podlegać reklamacji. W szczególności dotyczy to powstających zarówno na powierzchni, jaki i od czoła desek spękań i pęknięć. Dla drewna wykorzystywanych w naszej szerokości geograficznej na zewnątrz budynków, spękania te są całkowicie normalne i wynikają one ze zmiany wilgotności powietrza oraz anizotropowej budowy drewna.

Pęknięcia te (tzw. pęknięcia desorpcyjne) powstają w drewnie w czasie jego wysychania na powietrzu. W okresie wiosennym, kiedy występują duże wahania zarówno wilgotności, jaki temperatury otoczenia, drewno wysycha w przyspieszonym tempie. „.... Pęknięcia z przesychania (tzw. pęknięcia desorpcyjne) występują w drewnie okrągłym i w tarcicy wszystkich gatunków drzew w wyniku nierównomiernego wysychania. Są one następstwem naprężeń rozciągających, działających stycznie do powierzchni słojów. Naprężenia te powstają wskutek kurczenia się zewnętrznej, szybciej wysychającej strefy drewna, która podlega rozciąganiu przez bardziej wilgotne i mniej kurczące się warstwy wewnętrzne. Do powstawania pęknięć przyczynia się również fakt, że kurczliwość drewna w kierunku stycznym jest większa niż w kierunkach promieniowym. Pękanie drewna zaczyna się zawsze w miejscach najszybciej wysychających, a więc w strefie przyobwodowej oraz w przyczołowych partiach drewna okrągłego lub tarcicy. ....” (str. 272 „Nauka o drewnie” F. Krzysik).

Naprężenia i związane z tym pęknięcia podczas wysychania drewna występują w drewnie zawsze i są jedną z głównych cech drewna. Nie można reklamować cechy drewna, która jest jednocześnie jego główną właściwością.

Zmianom wilgotności drewna towarzyszą zmiany jego wymiarów, co może powodować kurczenie się i związane z nim pękanie i paczenie się drewna. Mianem paczenia określa się zniekształcenie postaci półwyrobów i wyrobów z drewna, będące następstwem anizotropii skurczu w kierunku promieniowym i stycznym. Wielkość i rodzaj zniekształceń zależą od gatunku drewna, od wymiarów tarcicy lub elementów oraz od tego, z jakiej części przekroju poprzecznego kłody zostały one wyrobione (str. 395 „Nauka o drewnie” F. Krzysik). Ze względu na zastosowanie desek profilowanych/ryflowanych na zewnątrz, deski są poddawane działaniom czynników atmosferycznych w wyniku czego może dochodzić do skręceń, odkształceń i wypaczeń desek. Są to naturalne procesy drewna i dlatego nie mogą podlegać reklamacji. Dodatkowym czynnikiem wpływającym na pracę drewna to nieodpowiednie odległości pomiędzy legarami czyli podkonstrukcją, do której przymocowane są deski profilowane/ryflowane, co również wpływa na proces powstania paczeń i krzywizn desek.

Przebarwienia mogą wynikać z działania światła, środków chemicznych, tynku, farb, wapnia, a nawet grzybów, które mogły zaatakować drewno już po jego sprzedaży. Kontakt drewna z kurzem i opiłkami powstałymi na skutek obróbki metalu lub kamienia mogą spowodować powstanie ciemnych plam, przebarwień na drewnie (reakcja drewna na związki metali). Wszystkie prace przygotowawcze, remontowe, itp. należy więc wykonywać w bezpiecznej odległości od desek. Podczas takich prac zaleca się zakryć powierzchnię desek plandeką. Warto zachować ostrożność również podczas nawożenia trawników, gdyż niektóre nawozy zawierają tlenki żelaza. Również meble metalowe, z których często korzystamy, mogą powodować miejscowe przebarwienia powierzchni desek. Drewno, które jest stosowane na zewnątrz, narażone jest na skrajne warunki klimatyczne w skutek czego dochodzi do zszarzenia desek. Za przebarwienia mające wygląd zszarzenia odpowiada lignina w drewnie, która jest jej podstawowym składnikiem. Na to wszystko jako dostawca drewna nie mamy wpływu. 

 

Dostawca nie odpowiada za montaż. 


Firma ZGE Sp. z o.o. oświadcza, że deska profilowana/ryflowana nie jest przeznaczona do trwałego wbudowania w obiektach budowlanych i tym samym nie jest produktem budowlanym w rozumieniu rozporządzenia nr. 305/2011. Deska profilowana/ryflowana jest produktem drzewnym ogólnego przeznaczenia do stosowania np. w ogrodach i tam, gdzie nie są wymagane odpowiednie zezwolenia budowlane np. ławki, donice, ogrodzenia, podesty nie związane trwale z gruntem i budynkiem i in. Deska wykonana jest z drewna naturalnego, w jej produkcji nie zostały użyte żadne środki chemiczne zmieniające w jakikolwiek jej skład lub parametry lub powodujące szkodliwość dla człowieka lub środowiska. Deska profilowana ryflowana jest półfabrykatem przeznaczonym do dalszej obróbki (piłowanie, szlifowanie, wykańczanie, itp.)

Montaże
Tarasów
Kilka praktycznych porad jak zaprojektować taras

zobacz więcej
Aprobata
ITB


zobacz więcej
Lista obiektów referencyjnych

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się listą obiektów referencyjnych w celu potwierdzenia naszego doświadczenia i jakości zrealizowanych usług...

zobacz więcej
Profesjonalny Montaż
Tarasów z Gwarancją

zobacz więcej

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, zgodnie z treścią ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101 poz. 926, z późn. zm.)

Skontaktuj się z nami
TELEFON: 61 639 09 55

czynne w dni powszednie
pn. - czw. od 8:30 do 17:00 pt. od 8:30 do 14:30

Sprzedaż, informacje techniczne

Tel. 514 911 658, 61 639 09 55

adres e-mail sklep@youcon.com.pl

zadaj pytanie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl