Jak wykonać taras kompozytowy?

Najczęściej deski kompozytowe są montowane jako pokrycie tarasów. Jednak również kompozyty można montować na elewacjach, ścieżkach w ogrodzie czy schodach. Aby można było się cieszyć idealnie wyglądającym tarasem kompozytowym deski te muszą zostać odpowiednio zamontowane. Często aby wykonać taras kompozytowy potrzebny jest projekt, według którego zostanie wykonany taras wraz z podłożem. Dobór elementów systemu Twinson zależy przede wszystkim od podłoża. Najczęściej tarasy kompozytowe są wykonywane na podłożu gruntowym, betonowym czy żelbetowym. Czasem również zdarza się, że deski kompozytowe montowane są na balkonach lub stropodachu odwróconym.


Montaż na podłożu żelbetowym, betonowym


W przypadku, gdy podłoże tarasu stanowi wylewka betonowa legary, na których montowana będzie deska tarasowa mocuje się przy pomocy specjalnych kołków lub wkrętów do betonu. Także elementy te można zamontować przy pomocy specjalnego kleju elastomerowego. W tym ostatnim przypadku muszą one być całe ułożone płasko i muszą całą swoją powierzchnią przylegać do podłoża. Nie powinno się umieszczać legarów w betonie podczas wykonywania podłoża. Jeśli chodzi o rozstaw legarów, to maksymalnie odległość ta powinna wynosić pięćdziesiąt centymetrów.

 
Montaż bezpośrednio na gruncie

Montaż tarasu kompozytowego bezpośrednio na gruncie jest bardziej skomplikowany. Taki montaż należy rozpocząć od wykonania otworów w gruncie poniżej głębokości przemarzania gruntu (dla każdego regionu jest to inna głębokość, ale najczęściej waha się od metra do półtora. Jeśli chodzi o rozmieszczenie tych otworów, to odległość pomiędzy nimi nie powinna przekraczać 35cm.Następnie należy wykonać zbrojenie oraz zalać je mieszanką betonową. Nad powierzchnią, na wylewce wykonanej w otworach należy wykonać prowizoryczne deskowanie na wysokość planowanego tarasu i zalać je betonem. W taki sposób powstają filary, na których należy zamontować legary. Taras kompozytowy bezpośrednio na gruncie również można wykonać w inny sposób, a mianowicie na płytach betonowych. W tym przypadku w pierwszej kolejności należy przygotować podłoże, a mianowicie usunąć warstwę humusu (około 30 cm ziemi). Zamiast tej warstwy ziemi umieszcza się żwir i zagęszcza się go. Kolejnym krokiem jest umieszczenie płyt betonowych na tak przygotowanym podłożu. Montaż legarów wygląda podobnie jak w przypadku montażu na betonie ale legary powinny być konstrukcyjne w przypadku systemu Twinson Aluminiowe.

Montaż na balkonie, stropodachu

W przypadku balkonów czy odwróconych stropodachów ma się do czynienia z hydroizolacją. Dlatego w takim przypadku montaż legarów wygląda nieco inaczej, a mianowicie elementy te układane są jako spięta rama wykonana również z legarów konstrukcyjnych - aluminiowych. Montaż ich rozpoczyna się od zewnętrznych krawędzi, następnie układa się je prostopadle do montowanych desek kompozytowych. Odstęp pomiędzy legarami powinien wynosić maksymalnie 50 cm, a pomiędzy nimi powinny znaleźć się wzmocnienia – specjalne poprzeczki, ich maksymalny rozstaw pomiędzy sobą powinien wynieść max 3 metry. Gdy deski kompozytowe montuje się na balkonie o niewielkiej powierzchni, to w takim przypadku na narożnikach powinno się umieścić dodatkowo specjalne obciążniki z betonu.

Po wykonaniu legarów, zależnie od podłoża przychodzi pora na montaż elementu jakim jest deska kompozytowa. W tym przypadku oprócz deski potrzebne są klipsy montażowe, wkręty jak i klipsy startowe. Każdy montaż desek rozpoczyna się od zamontowania klipsów startowych do legarów. Po wykonaniu tej czynności mocuje się deskę (umieszcza się ją w klipsie startowym). Po drugiej stronie mocuje się klipsy montażowe, tak aby można było w nim umieścić kolejną deskę. Klipsy, aby odpowiednio spełniały swoją rolę, montuje się je w sposób trwały do legara przy pomocy wkrętów. Podczas montowania desek należy pamiętać o przerwach dylatacyjnych. Powinny one wynieść około 1mm/1mb. Także jeśli chodzi o balkony czy tarasy ważny jest spadek, tak aby woda opadowa mogła w sposób swobodny spływać. Ze względu, że deska kompozytowa w środku jest pusta, tak wykonany taras należy odpowiednio wykończyć. W tym calu pomocne są listwy kompozytowe jak i listwy aluminiowe narożne. Listwy wykończeniowe do tarasu kompozytowego montuje się przy pomocy wkrętów lub kleju elastomerowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl